Czym jest krem peptydowy?
Peptydy to składniki, które coraz częściej pojawiają się w składzie kosmetyków. Można powiedzieć, że zaraz po retinolu kosmetyki z zawartością peptydów są najczęściej wybierane do pielęgnacji przeciwstarzeniowej. Krem peptydowy jest szczególnie polecany dla osób zmagających się z problemami skóry, takimi jak utrata jędrności i elastyczności, zmarszczki czy przebarwienia. Peptydy są składnikiem o wysokiej skuteczności przeciwstarzeniowej. Odgrywają kluczową rolę w procesach odnowy skóry, dlatego są niezwykle pożądane w produktach ani-ageing. W przemyśle kosmetycznym wykorzystywane są zarówno peptydy syntetyczne, jak i peptydy pozyskiwane naturalnie. Ale czym dokładnie są peptydy?
Czym są i jak działają peptydy?
Peptydy są bezpiecznym składnikiem kremów przeciwstarzeniowych. To nic innego jak krótkie łańcuchy aminokwasów, które są naturalnie obecne w skórze. Mają one za zadanie stymulować produkcję kolagenu i elastyny, które są głównymi składnikami tkanki łącznej i odpowiadają za jej jędrność, elastyczność i odpowiednią gęstość. Z wiekiem ilość peptydów występujących naturalnie w skórze maleje, co prowadzi do powstawania zmarszczek i utraty jędrności. Stosowanie kosmetyków z peptydami w składzie pozwala na zwiększenie produkcji kolagenu i przywrócenie młodzieńczego wyglądu.
Krem z peptydami do twarzy jest specjalnie opracowany tak, aby pobudzić procesy naprawcze skóry. Peptydy stymulują produkcję cząsteczek kolagenu, pomagając w odbudowie tkanki łącznej. Pomaga również odpowiednio nawilżyć cerę i wzmocnić jej barierę ochronną. W efekcie skóra staje się bardziej jędrna i elastyczna, owal twarzy wyraźniejszy, a zmarszczki mniej widoczne. Z tego powodu kremy z peptydami stanowią świetne uzupełnienie pielęgnacji skóry dojrzałej.
Oprócz stymulacji syntezy kolagenu w głębszych warstwach skóry, krem z peptydami do twarzy często zawierają także inne składniki, takie jak witaminy i minerały, które pomagają w regeneracji skóry. Najlepsze kosmetyki z peptydami mają w swoim składzie również np. bakuchiol, ceramidy, prebiotyki, czy kwas hialuronowy.
Warto pamiętać, że kremy peptydowe do twarzy są skierowane do osób, które mają konkretne problemy skórne i chcą je rozwiązać. Redukują zmarszczki, wygładzają skórę, poprawiają jędrność i elastyczność oraz ogólny stan cery. Z powodzeniem można je zastosować w pielęgnacji cery dojrzałej lub z pierwszymi oznakami starzenia.
Rodzaje peptydów w kosmetykach
Peptydy stosowane w kosmetykach można podzielić na trzy główne kategorie:
- Peptydy sygnałowe
Peptydy sygnałowe są stosowane w kosmetologii i medycynie estetycznej najczęściej. Poprzez stymulację produkcji syntezy kolagenu i elastyny oraz pobudzenie fibroblastów wyraźnie poprawiają elastyczność, jędrność skóry i wyrównują jej strukturę. W INCI znajdziesz je m.in. pod nazwami Tripeptide-1, czy Palmitoyl tripeptide-5
- Neuropeptydy, inaczej peptydy biomimetyczne, peptydy neuroprzekaźników
Ten rodzaj peptydów niejednokrotnie jest nazywany bezpiecznym, bezigłowym zamiennikiem toksyny botulinowej. Wnikają głęboko w skórę i podobnie jak botoks rozluźniają mięśnie, tym samym spłycając zmarszczki mimiczne. Doskonale sprawdzają się w redukcji pierwszych zmarszczek. Do peptydów biomimetycznych zaliczamy m.in. Argirelinę (INCI: Acetyl Hexapeptide-8).
- Peptydy transportujące
Jak sama nazwa wskazuje, peptydy transportujące wspomagają przenikanie w głąb skóry innych substancji aktywnych. Ponadto poprawiają procesy syntezy kolagenu i elastyny, przez co działają na skórę ujędrniająco. Do peptydów transportujących zaliczamy peptydy miedziowe, np. Copper Tripeptide-1
Jak stosować peptydy?
Dla przypomnienia czym są peptydy i jak działają: to krótkie łańcuchy białkowe, które odgrywają kluczową rolę w procesie gojenia i regeneracji skóry. Coraz częściej są stosowane w kosmetykach, aby poprawić kondycję skóry i zapobiegać procesom starzenia. Nic dziwnego, ponieważ peptydy silnie działają na naszą skórę, co zostało potwierdzone licznymi badaniami. W jaki sposób stosować peptydy w pielęgnacji twarzy, aby uzyskać najlepsze rezultaty?
Ważne jest, aby wybrać odpowiedni produkt z peptydami. Dobrze jest stosować produkty dedykowane konkretnym partiom twarzy. Na zmarszczki pod oczami wybierz krem peptydowy pod oczy, którego skład nie tylko zmniejsza widoczność zmarszczek, ale również odpowiada na inne potrzeby właśnie tej części twarzy. Krem z peptydami pod oczypowinien również zawierać takie składniki, jak: olej z kawy, ekstrakt z kasztanowca, czy trehalozę. Z kolei do pielęgnacji reszty twarzy postaw na peptydowy krem do twarzy. Działanie kremu przeznaczonego do twarzy może być silniejsze, ponieważ nie jest on dedykowany delikatnej okolicy oczu. Przed zakupem warto zapoznać się z informacjami na opakowaniu i upewnić się, że kosmetyk jest odpowiedni dla danego rodzaju skóry.
- Należy stosować peptydy regularnie, aby uzyskać optymalne rezultaty. Zaleca się stosowanie kosmetyków z peptydami co najmniej raz dziennie, najlepiej wieczorem. Peptydy powinny być nałożone na czystą skórę, po umyciu twarzy i osuszeniu jej.
- Cera najlepiej przyswaja składniki aktywne, kiedy po umyciu twarzy zostaje jej przywrócone odpowiednie pH. Dlatego warto najpierw nałożyć na twarz nawilżający tonik lub hydrolat, a następnie nałożyć kosmetyk z peptydami.
- Pamiętajmy, że peptydy działają najlepiej, gdy są stosowane w połączeniu z innymi składnikami, takimi jak witaminy i minerały. Dlatego warto wybierać kosmetyki, które zawierają peptydy w połączeniu z innymi składnikami pielęgnacyjnymi.
Z czym nie łączyć peptydów?
Zbyt kwasowe środowisko w połączeniu z peptydami sprawia, że tracą one swoje dobroczynne właściwości. Z tego też względu nie zaleca się stosowania np. witaminy C czy kwasów w jednej rutynie pielęgnacyjnej. Kosmetyki z peptydami warto stosować na noc, zaś z witaminą C na dzień. Z kolei kwasy powinno się stosować na noc, ale w inne dni, niż produkt peptydowy. Inaczej jest w przypadku retinolu, który z powodzeniem można stosować w jednym rytuale pielęgnacyjnym razem z peptydami.
Czemu krem się roluje?
Krem do twarzy to nieodłączny element codziennej pielęgnacji skóry. Wiele osób zauważa jednak, że po nałożeniu kremu na skórę, ten zaczyna się rolować i tworzyć grudki. Dlaczego tak się dzieje i jak temu zaradzić?
Powodem, dla którego krem może się rolować, jest jego nieodpowiedni dobór do rodzaju skóry. Krem nawilżający dla skóry suchej może być zbyt ciężki dla skóry tłustej i powodować rolowanie. Dlatego ważne jest, aby dobierać krem do swojego typu skóry.
Kolejną kwestią, która może się przyczyniać do rolowania kosmetyku, jest nieadekwatny sposób aplikacji danego produktu. Dla przykładu krem do twarzy może się rolować np. jeśli nałoży się go na jeszcze wilgotną skórę twarzy po poprzednim etapie pielęgnacji. Niektóre konsystencje z kolei tak zastygają na powierzchni skóry, że jeśli nie rozsmaruje się ich odpowiednio szybko, zaczynają się rolować. Niezależnie od rodzaju kremu, warto nakładać go metodą wklepywania i ograniczyć ruchy rozsmarowujące. Metoda aplikacji polegająca na wklepywaniu kosmetyku minimalizuje ryzyko rolowania.
Niektóre kremy zawierają także składniki, które powodują rolowanie. Niejednokrotnie kremy przeciwsłoneczne oparte na filtrach mineralnych wykazują wysoką skłonność do rolowania się pod palcami. Podobnie bywa w przypadku kremów z silikonami, zwłaszcza nałożonych w zbyt dużej ilości. W takim przypadku warto zwrócić uwagę na skład kremu i wybrać taki, który nie zawiera tych składników.